Haber Detay

Bizi Arayın 90-312-258-7907

Amasya-Küçük Çiftçiler İçin Ortak Başvuru Modellerinin Geliştirilmesi Çalışması için Teknik Destek Projesi

Proje: “TA/SER/2020/0003 – Küçük Çiftçiler İçin Ortak Başvuru Modellerinin Geliştirilmesi Çalışması için Teknik Destek” Aktivite: Aktivite 1- Altı vaka çalışması için yerinde ziyaret gerçekleştirilmesi Yer: Amasya Tarih: 13-14-15.04.2021

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile 27.10.2020 tarihinden bu yana yürütülen “Küçük Çiftçiler İçin Ortak Başvuru Modellerinin Geliştirilmesi Çalışması için Teknik Destek” projesi kapsamında farklı illerde paydaşlara ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren tarımsal işletmelere ziyaretler yapıldı.
Kırsal kalkınma alanında çalışmalar sürdüren paydaşların tecrübelerini ve çiftçilerin deneyimlerini aktarmayı hedefleyen aktivite kapsamında Amasya’da, Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı’ndan Dilek Sönmez’in de katıldığı toplantılar gerçekleştirildi.
13.04.2021 tarihinde ziyaret edilen Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün uzman ekibi ve TKDK Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici ile; sağlanan kırsal kalkınma destekler, Amasya’da faaliyet gösteren küçük ölçekli tarımsal işletmelerin yoğunluğu, çiftçilerin tek başlarına veya ortaklaşa hibe ve desteklere başvururken karşılaştıkları zorluklar hakkında görüşüldü. Her iki kurumun tecrübeleri, gözlemleri ve önerileri yönlendirici sorular sorularak titizlikle kaydedildi.
Farklı paydaşların bakış açılarını değerlendirebilmek adına Amasya’da çiftçi ve kooperatiflerle yaptığı ortak çalışmalarla taktir gören Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ziyarette bulunuldu. Başkan Güner Aslan ve örgütlenmesini destekledikleri Amesia Arı Kadın Kooperatifi Başkanı Medine Alkoç ile görüşüldü. Birliğin 4 yıl eğitim vermesi sonucu kurulan Kooperatifi’nin aldığı destek ödemeleri, yaptığı yatırımlar ve ürettiği yöresel ürünleri tüketicilere ulaştırmak için Birlik ile ortak geliştirdikleri yapı ele alındı.
Ek olarak Göynücek’te Yerel Eylem Derneği üyeleri ve Kaymakam ile görüşüldü. Aktivite kapsamında yapılan ziyaretlerde resmi makamlar, kırsal kalkınma hibesi veren kurumlar, desteklerden faydalanmış veya faydalanmamış dernek, kooperatif, çiftçiler gibi her türlü kişi ile konuşularak 360 derece değerlendirmeye olanak sunan görüşmeler yapıldı. Tecrübe paylaşımının yanı sıra paydaşlar bir araya getirilerek ortak çalışılabilecekleri alanlar tartışıldı ve paydaşlar harekete geçirildi
. Projenin yürütme aşamasını yöneten Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı’yla yapılacak çalışmalarla, toplantılarda elde edilen bilgiler değerlendirilerek ortak başvuru modelleri ve iyileştirme önerileri içeren bir rapor hazırlanacaktır. “Küçük Çiftçiler İçin Ortak Başvuru Modellerinin Geliştirilmesi Çalışması için Teknik Destek” projesi kapsamında hazırlanacak bu raporun IPARD III ve benzeri kırsal kalkınma programlarına katkı sağlaması hedeflenmektedir.
  ;

Haber Tarihi : 21 / 4 / 2021
Haber Kategorisi: : 1

Bu Etkinlik ile İlgili dosyalar


Bu Etkinlik ile İlgili fotoğraf ve Videolar

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün uzman ekibi ile yapılan görüşme

TKDK Amasya İl Koordinatörü Cengiz Dikici, Dilara Sezgin ve Burcu Ercan ile yapılan görüşme

Diğer Haberler

IPARD III PROGRAMI BİLGİLENDİRME Ve TANITIM FAALİYETLERİ İÇİN TEKNİK DESTEK PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE
IPARD III PROGRAM HAZIRLIĞI KAPSAMINDA YAPILACAK SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARI (16-23 Mart 2021)
UKAFEST Başlıyor..