Haber Detay

Bizi Arayın 90-312-258-7907

Kosova Yönetim Otoritesi’nden Ziyaret

Kosova Tarım Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Yönetim Otoritesi Başkanlığı tarafından 8-12 Mart 2022 tarihleri arasında Bakanlığımız IPARD Yönetim Otoritesi’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirildi.

Kırsal Kalkınmada ‘’IPARD Programı’’ Başarısı
Ziyaretin ilk gününde Kosovalı misafirlere, Yönetim Otoritesi olarak faaliyetlerimiz ve projelerimiz hakkında bir sunum yapıldı. Bu kapsamda IPARD, LEADER ve UKA çatısı altında yapılan çalışmaların detaylı olarak anlatıldığı toplantıda, rakamlar, projeler ve planlanan çalışmalar büyük ilgiyle takip edildi. Türkiye’nin IPARD Programı kapsamında geçmişten bugüne sergilediği üstün başarı nedeniyle bu ziyareti ülkemize gerçekleştirmeye karar verdiklerini belirten Kosova Yönetim Otoritesi Başkanı Shqipe Dema, Türkiye’nin bu başarısının tüm uluslararası kaynaklarda ve toplantılarda oldukça dikkat çektiğinin altını çizdi.
Ülkemizden bu anlamda önemli rehberlik ve tecrübe edinmeyi amaçladıklarını söyleyen heyete, Bakanlığımız Yönetim otoritesi Başkanı ve Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, ülkemizin IPARD Programı kapsamında elde ettiği tüm deneyim ve tecrübeleri Kosova ile paylaşmaktan ve birlikte işbirliği halinde çalışmaktan memnuniyet duyacağını, bu kapsamda UKA yılı ilan ettiğimiz 2022 yılı boyunca yaptığımız tüm çalışmalarla ilgili kendilerine tecrübe aktarımı yapabileceğimizi dile getirdi.
GÜLANTA İyi Uygulama Modeli
Ziyaretin ikinci ve üçüncü günlerinde GÜLANTA İyi Uygulama Örneği kapsamında yürütülen çalışmalar yerinde görülmek üzere Isparta’ya saha ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette önemli bir işbirliği örneği olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, TKDK İl Koordinatörlüğü, Isparta Belediyesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, MAREM ve özel sektörün yaptığı sunumlarla, her paydaş kendi görev ve sorumluluk alanı kapsamında projeye katkısını anlattı. Sahan ziyaretinin ikinci gününde ise Isparta’da kurumları yaptığı çalışmalar yerinde incelendi.
GÜLANTA projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında;
- 11 tıbbi ve aromatik bitkinin lansman ve tanıtımının yapıldığı Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM ) ziyaret edilerek, bitkilerin uygulamalı çalışmaları yerinde incelendi
. - IPARD hibe desteği alan Eğirdir Meyve Sebze Soğuk Hava Deposu ve Paketleme Tesisi ziyaret edildi
. - Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUDUM) ziyaret edilerek, yenilikçi teknolojiler laboratuvarlar gezilerek yetkililerden bilgi alındı.
- GÜLANTA projesi kapsamında Bakan Yardımcımız Fatih Metin tarafından 16 Aralık 2020 tarihinde açılışı gerçekleştirilen “Lavanta Kokulu Köy Kadın Kooperatifi Distilasyon Ünitesi” ziyaret edildi.
- GÜLANTA projesi kapsamında kurulan Türkiye Tıbbi ve Aromatik Bitkiciler Birliği ve Lavanta Birlik ziyaret edildi
. Kırsal Kalkınmada Tamamlayıcı Yaklaşım “Ulusal Kırsal Ağ”
Kırsal kalkınma programlarında belirlenen hedefleri desteklemek amacıyla, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlayan Ulusal Kırsal Ağ, 2022 yılında ülkemizde 81 ili kapsayacak şekilde yapılanacaktır. İlgili tüm kamu kurumları, odalar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, çiftçiler ve kırsal girişimciler UKA’nın paydaşları olacaktır
. UKA projesinin önemli faaliyetlerinden birisi tıbbi aromatik bitkiler ve kısa tedarik zincirine yönelik gerçekleştirilen ‘’Gülanta Projesi’’dir. UKA’nın yerel paydaşlarla nasıl çalışacağına dair yol haritası sağlayan ve gül, lavanta gibi 11 TAB bitkisine yönelik kısa tedarik zinciri için Isparta ili pilot alan olarak belirlenmiştir.
;

Haber Tarihi : 15 / 3 / 2022
Haber Kategorisi: : 3

Bu Etkinlik ile İlgili dosyalar


Bu Etkinlik ile İlgili fotoğraf ve Videolar

Kosova Yönetim Otoritesi’nden Ziyaret

Kosova Yönetim Otoritesi’nden Ziyaret

Kosova Yönetim Otoritesi’nden Ziyaret

Kosova Yönetim Otoritesi’nden Ziyaret

Kosova Yönetim Otoritesi’nden Ziyaret

Diğer Haberler

LEADER Yaklaşımı Uygulama Eğitimleri Teknik Destek Projesi İkinci Aşama İllerinde Kurulacak olan Potansiyel YEG’ler için Çevrimiçi (Online) bir Eğitim Gerçekleştirilmiştir
YEREL KALKINMA STRATEJİLERİNİN UYGULANMASI – LEADER YAKLAŞIMI KAPSAMINDA “LPO’LARIN EĞİTİMİ VE POTANSİYEL YEG’LERİN ALTYAPISININ OLUŞTURULMASI EĞİTİMİ” 14 -25 HAZİRAN 2021 TARİHLERİNDE ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.
16 IPARD İLİ İÇİN ÇEVRİM İÇİ SEKTÖREL BAZLI TANITIM TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Bakanlığımız, IPARD Yönetim Otoritesi tarafından “16 IPARD İlinde Sektörel Bazlı Tanıtım Toplantıları” teknik destek projesi kapsamında 21-28 Aralık 2020 tarihleri arasında, çevrimiçi toplantı platformu kullanılarak, Ordu, Giresun, Bursa, Kütahya, Erzurum, Kars, Van, Ağrı, Balıkesir, Çanakkale, Çankırı, Kastamonu, Manisa, Aydın, Mardin ve Şanlıurfa illerinde IPARD Programı tanıtım ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiştir.
IPARD II PROGRAMI 14. İZLEME KOMİTESİ RESMİ TOPLANTISI 10 KASIM 2022 TARİHİNDE ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.