Haber Detay

Bizi Arayın 90-312-258-7907

IPARD Yönetim Otoritesi Çorum ilindeki YEG’leri ziyaret etti.

LEADER Yaklaşımının daha etkin ve verimli uygulanabilmesi amacıyla; Yerel Eylem Gruplarının mevcut durumlarını ve uygulama süreçlerini değerlendirmek üzere 20-21 Ekim 2022 tarihlerinde AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi ekibi olarak Çorum İli Yerel Eylem Grupları (YEG) yerlerinde ziyaret edilmiştir.

2 gün süren bu ziyaretler kapsamında; Çorum İl Tarım ve Orman Md. V Sayın Erdem KOLABAŞ ve TKDK Çorum İl Koordinatörü Sayın Mustafa MANSUR YALVAÇER makamlarında ziyaret edilerek Çorum ilinde kurulmuş olan YEG’lerin faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Daha sonra sırasıyla Ortaköy Şapinuva YEG ve İskilip YEG ilçelerindeki dernek ofislerinde TKDK Uzmanları Cem AKŞİT ve Aytekin DENİZ’in refakatlarıyla ziyaret edilmiştir.

Ortaköy Şapinuva Kadeş YEG Uzmanı Abdullah ERGİN, Ortaköy Belediyesi çalışanı ve YEG gönüllüsü Recep ERGİN; 2022 yılında ilçede yer alan Spor kulübüne malzeme desteği sağladıklarını ayrıca bölgenin turizm potansiyeline sahip yerlerinden olan Şapinuva Ören yeri için Turist Karşılama ve bilgilendirme panoları, İncesu Kanyonu yönlendirme panoları ile Seyir Tepesine inşa edilen Ayaklı Dürbün yapımını gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir.

İskilip YEG Başkanı Mustafa S.ÇORUMLU, YEG Uzmanı Murat KÖSE ve Duygu YILDIZ TAHYACI; 2022 yılında Spor kulübüne malzeme desteği sağladıklarını, küçük proje faaliyeti kapsamında Kaya ağzı köy muhtarlığı binasının tadilatını gerçekleştirdiklerini ve ayrıca Hitit gastronomi ve yürüyüş yolu parkur panolarının yerleştirilmesi küçük proje faaliyetini gerçekleştirdiklerini dile getirmişlerdir.
Dernek uzmanları ile YEG’lerin hazırlamış oldukları YKS doğrultusunda gerçekleştirdikleri faaliyetler, Ulusal Kırsal Ağ (UKA) çalışmaları, sorunları ve beklentileri ile ilgili fikir alışverişinde bulunulmuştur.
IPARD YO olarak YEG’lerin her zaman yanında olduğumuzun vurgusu yapılmıştır.
;

Haber Tarihi : 27 / 10 / 2022
Haber Kategorisi: : 2

Bu Etkinlik ile İlgili dosyalar


Bu Etkinlik ile İlgili fotoğraf ve Videolar

Bu Etkinlikle İlgili Fotoğraf Yüklenmemiş

Diğer Haberler

“IPARD’IN KIRSALDAKİ İZLERİ” BELGESELİNİN ALMANYA’DAKİ ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI
ORDU İLİ YEREL EYLEM GRUPLARI ZİYARET EDİLDİ LEADER Yaklaşımının daha etkin uygulanabilmesi ve Yerel Eylem Gruplarının (YEG’lerin) mevcut durumlarının incelenmesi amacıyla; AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı ve UKA/LEADER ekibi, 16-18 Mart 2022 tarihleri arasında Ordu’da kurulmuş olan 8 adet YEG’i ziyaret etti. Toplamda üç gün süren ziyaretler kapsamında; Oksijen YEG, Yeşildoğa YEG, Laleli YEG, Karaca YEG, Argan YEG, Aybastı YEG, Kabataş YEG, ve Çatalpınar YEG ilçelerindeki dernek ofislerinde ziyaret edilirken, aynı zamanda Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de ziyaret edildi. YEG’lerin bulunduğu ilçelerin ziyareti sırasında, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Tarım ve Orman müdürleri, yerelde kurulmuş ve YEG’in önemli bir paydaşı olan kadın kooperatifleri de yerinde ziyaret edilerek uygulama ile ilgili sorun ve çözüm önerileri alındı.
IPARD II PROGRAMI İZLEME KOMİTESİNİN 12’İNCİ RESMİ TOPLANTISI 25 KASIM 2021 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre-Accession Assistance-Rural Development- IPARD) kapsamında gerçekleştirilen IPARD II Programı İzleme Komitesinin 12. Resmi Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ayşin IŞIKGECE’nin başkanlığında video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.
15 IPARD İLLERİNDE KURULACAK OLAN POTANSİYEL YEG’LERİN KURULUMU İLE İLGİLİ FARKINDALIK OLUŞTURMA VE YEREL HALKI HAREKETE GEÇİRME ÇALIŞMALARI BÜTÜN HIZIYLA DEVAM ETMEKTEDİR.