Haber Detay

Bizi Arayın 90-312-258-7907

KASTAMONU İLİ YEREL EYLEM DERNEKLERİ (YEG) ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yönetim Otoritesi olarak görev yapan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü personeli, IPARD Programı LEADER tedbiri kapsamında desteklenen Yerel Eylem Gruplarına yönelik olarak saha ziyaretleri gerçekleştirmiştir. Saha ziyaretlerinin amacı, evvelden kurulmuş olan YEG’lerin çalışmaları hakkında bilgi almak, Yerel Kalkınma Stratejileri 12. Başvuru Çağrısı kapsamında geçtiğimiz günlerde onaylanan YEG’lere ise süreç hakkında bilgi vermek olarak belirlenmiştir. Ayrıca ziyaretlerde sahada YEG’lerin paydaşlarıyla bağlarını güçlendirerek çalışmalarına ivme kazandırılması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı mühendislerinden H. Dilek DİLEKÇİ SÖNMEZ ve Burcu ÖZDEMİR, 18 Ekim 2022 tarihinde Kastamonu ilimizde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde Şube Müdürü Sayın Sinan ÇELEBİCAN ve TKDK İl Koordinatörlüğünü ziyaret etmişlerdir.
19 Ekim’de Araç YEG ziyaret edilerek, yetkilileri ile görüşülmüştür. Elele Kadın Kooperatifinin el emeği göz nuru ürünleri görülmüş, yöreye özgü coğrafi işaretli göce çorbası tadılmıştır.
Yörenin doğal güzelliklerinden biri olan Okçular Şelalesi YEG temsilcileri ve yöre halkıyla birlikte gezilmiştir.

Göce Çorbası
Taş Baskı Dokumalar
Tırnak Bağ İşi


Ağlı-Seydiler-Küre ilçeleri birleştirilerek oluşturulan Şerifebacı YEG adına 18 Ekim’de Ağlı Belediye Başkanı Sayın Şahin ÇOLAK makamında ziyaret edilmiştir.

Yeni kurulan İnebolu YEG ziyaretinde YEG Başkanı Yetkin KÖSEOĞLU, Belediye Başkan Yardımcısı Sefa TUNAOĞLU ve YEG üyesi Hasan Güray CİVEK ile görüşülerek görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Çatalzeytin YEG ziyaretinde YEG Başkanı Sinan KARADAĞ, İlçe Tarım Müdürü İsmail KAŞ ve Mehmet BALTA ile görüşülerek yeni kurulan YEG’imize başarı temennilerinde bulunulmuştur.


Azdavay Kamp Alanı K.Ü. Turizm Fakültesi aktivitesi 20 Ekim’de yoğun bir program içinde Cide, Şenpazar ve Pınarbaşı yetkilileri ile görüşülmüştür. Azdavay Belediye Başkanı Sayın Osman Nuri CİVELEK, Şenpazar Belediye Başkanı Sayın Cem ÇINAR ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Sayın Şenol YAŞAR makamlarında ziyaret edilmiştir. Cide kaymakamı Sayın Tuncay KARATAŞ da ayrıca Yönetim Otoritesi ve Cide YEG temsilcilerini makamında kabul etmiştir.


Pınarbaşı-Horma Kanyonu Türkiye’nin en heyecan verici kanyonlarından biri olan Horma Kanyonu’na gidilmiştir. 3 km’lik ahşap yürüyüş yoluna sahip, doğa fotoğrafçılığı yapılan bu Kanyon sonunda diğer bir doğal güzellik olan Ilıca Şelalesi yer almaktadır.
Cide YEG ile yapılan toplantıda YEG’in başarılı uygulamalarıyla ilgili bilgi alınmıştır. YEG Başkanı Serdar KAPTAN tarafından Yöresel Ahşap Kaşık Oymacılığı Tanıtımı İçin Karavan Temini, Coğrafi İşaretli Kara Çorbanın Tanıtımı İçin Karavan Temini, yapılan eğitim toplantıları, Kadın Kooperatifine Makine – Ekipman Alımı, Cide Sivil Toplum Kuruluşuna Makine – Ekipman Alımı, Cide El Sanatlarını Ve El Emeğini Geliştirme Yaşattırma Derneği Makine – Ekipman Alımı vb. konularında detaylı bir sunum yapılmıştır.
Kadın Kooperatifine alınan Makine – Ekipman

Coğrafi İşaretli Kara Çorbanın Tanıtımı İçin Karavan

Başarılı YEG ayrıca “Kadın Kooperatifi 3 Coğrafi İşaret, 2 Marka Tescil Belgesi Alım” projesi gerçekleştirmiştir.

;

Haber Tarihi : 27 / 10 / 2022
Haber Kategorisi: : 2

Bu Etkinlik ile İlgili dosyalar


Bu Etkinlik ile İlgili fotoğraf ve Videolar

Bu Etkinlikle İlgili Fotoğraf Yüklenmemiş

Diğer Haberler

IPARD II PROGRAMI KAPSAMINDA 13. BAŞVURU İLANINA ÇIKILDI BAKAN YUMAKLI: “TOPLAM 20 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAK”
İl Değerlendirme Komitelerinin Değerlendirme süreçlerine Yardım Edecek İstişare Toplantısı
Muğla-Ulusal Kırsal Ağ Yapısını Ortak Tarım Politikası Ağı Olarak Ülke Düzeyinde Yaygınlaştırmaya Devam Ediliyor
Danimarka Gıda, Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı/Tarım Ajansı’na (Ödeme Ajansı) çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.