Haber Detay

Bizi Arayın 90-312-258-7907

IPARD Yönetim Otoritesi Amasya ilindeki YEG’leri ziyaret etti.

LEADER Yaklaşımının daha etkin ve verimli uygulanabilmesi amacıyla; Yerel Eylem Gruplarının mevcut durumlarını ve uygulama süreçlerini değerlendirmek üzere 17-19 Ekim 2022 tarihlerinde AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi ekibi olarak Amasya İli Yerel Eylem Grupları (YEG) yerlerinde ziyaret edilmiştir.
Üç gün süren bu ziyaretler kapsamında; Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TKDK İl Koordinatörlüğü ziyaret edilmiş ve Amasya ilinde kurulmuş olan YEG’ lerin faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Daha sonra Göynücek YEG, Taşova YEG ve Gümüşhacıköy YEG’leri ilçelerindeki dernek ofislerinde ziyaret edilmiştir.
Göynücek YEG Başkanı Halil ALABUĞA ve YEG Müdürü Hale ERTOPÇU BOZTEPE ile dernek ofisinde yapılan görüşmelerde; 2020 yılı Kasım ayı faaliyet döneminde Göynücek Sosyal Girişimciler Derneği ile imzalanan Protokol gereği ilçedeki kadınların üretim yapmaları için 5 Adet dokuma tezgâhı satın alınarak bir Dokuma Atölyesi kurulduğu not edilmiştir. Ayrıca 2021 yılı ilk faaliyet döneminde derneğin kullanımına sunulmak üzere resmi araç satın alınmıştır.2022 yılı küçük proje faaliyeti kapsamında “Üretici İle Tüketici Buluşuyor “adı altında yerel ürünler ve sanat festivali gerçekleştirilmiştir.


Göynücek YEG küçük proje faaliyeti, Dokuma Atölyesi

Göynücek YEG küçük proje faaliyeti; Yerel ürünler ve sanat festivali

Taşova YEG Başkanı Kadir AYDOĞAN, YEG Müdürü Gülhan ÇAKIR, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet GÜNAYDIN ve Şensoy ÖZDEMİR; 2022 yılı küçük proje faaliyeti kapsamında Baraklı köyü halkının desteklenmesi amacıyla pekmez ve şıra üretiminde kullanılmak üzere bir adet üzüm sıkma makinesi alındığını dile getirmiştir. Yöre halkı bu makinenin hem zaman tasarrufu sağladığı hem de ürün kaybını en aza indirdiğini belirtmişlerdir. Yine 2022 yılı küçük proje faaliyeti kapsamında; sebze üretimi konusunda; Andıran köyündeki kadınları desteklemek üzere salça makinesi, vakum makinesi, ev tipi vakum makinesi, canavar tipi ocak ve kazan satın alınarak yöre halkının kullanımına sunulmuştur.

Taşova YEG küçük proje faaliyeti, Üzüm Sıkma Makinesi


Taşova YEG küçük proje faaliyeti

Gümüşhacıköy YEG Uzmanları Fatma İRTEGÜN, Serhat SARITAŞ ve Yönetim Kurulu üyesi Birsel BAYRAK ile yapılan görüşmelerde ve saha incelemelerinde; yerli ve yabancı turistlerin ilçede bulunan gezi alanları ve rotalarını kolaylıkla bulabilmeleri için 29 Adet yönlendirme tabelasını sahaya monte ettiklerini, ayrıca 2022 Yılı Küçük proje faaliyetleri kapsamında Adatepe mahallesinde yer alan Çamtepe piknik alanına çocuk oyun parkı inşa ettiklerini belirtmişlerdir.
Gümüşhacıköy YEG küçük proje faaliyeti, yürüyüş parkuru ve çocuk oyun parkı
Gümüşhacıköy YEG küçük proje faaliyeti, yürüyüş parkuru ve çocuk oyun parkı

Dernek müdür ve uzmanları ile YEG’lerin hazırlamış oldukları YKS doğrultusunda gerçekleştirdikleri faaliyetler, Ulusal Kırsal Ağ (UKA) çalışmaları, sorunları ve beklentileri ile ilgili fikir alışverişinde bulunulmuştur. IPARD YO olarak YEG’lerin her zaman yanında olacağımız vurgusu yapılmıştır. ;

Haber Tarihi : 18 / 10 / 2022
Haber Kategorisi: : 2

Bu Etkinlik ile İlgili dosyalar


Bu Etkinlik ile İlgili fotoğraf ve Videolar

Bu Etkinlikle İlgili Fotoğraf Yüklenmemiş

Diğer Haberler

Ulusal Kırsal Ağ, E-Kitap Yayınlandı
IPARD Programı LEADER Tedbiri 12.Başvuru Çağrı dönemi Yerel Kalkınma Stratejileri (YKS) Değerlendirme Sonuç Listesi yayınlanmıştır. IPARD II Programı Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması-LEADER Tedbiri kapsamında 12.Çağrı döneminde başvuruda bulunan Yerel Eylem Gruplarının Yerel Kalkınma Stratejilerinin Değerlendirmeleri IPARD Yönetim Otoritesi tarafından tamamlanmış olup, Sonuç Listesi https://ipard.tarim.gov.tr/ ve http://www.uka.org.tr/ adreslerinde yayınlanmıştır.
IPARD YÖNETİM OTORİTESİ DENİZLİ’DE
12. IPARD II İZLEME KOMİTESİ TOPLANTISI