Haber Detay

Bizi Arayın 90-312-258-7907

BAKAN YUMAKLI AÇIKLADI: IPARD III PROGRAMI 2024 YILI ÇAĞRI TAKVİMİ YAYIMLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığının IPARD III Programı (2021-2027) destekleri kapsamında 2024 yılında çıkılacak çağrılara ilişkin takvim açıklandı. Bakan İbrahim Yumaklı, 2024 yılından itibaren uygulanacak IPARD III Programı'nın 81 ile yaygınlaştırıldığını belirterek, 7 yıl içerisinde 785 milyon avro hibe desteği kullandırılacağını bildirdi.

Bakan Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve 2011'den itibaren Bakanlık olarak uyguladıkları IPARD I ve II Kırsal Kalkınma Programları kapsamında, bugüne kadar 25 bin 243 projeye toplam 44,7 milyar TL hibe desteği verildiğini hatırlattı.
Bu hibeler sayesinde hayvansal üretimden tarım ve su ürünlerinin işlenmesine, kırsal turizm ve arıcılıktan yenilenebilir enerjiye kadar çok geniş bir yelpazede ülkenin kırsal alanlarına 95 milyar TL'lik yatırım kazandırıldığını vurgulayan Yumaklı, yaklaşık 100 bin insana da istihdam imkanı sağlandığının altını çizdi
. Yumaklı, yeni bir uygulamaya giderek 2024 yılında çıkılacak çağrılara ilişkin takvimi ilk kez yıllık açıkladıklarını bildirerek, şu bilgileri aktardı:
“Başvuru sahiplerimiz projelerinin ön hazırlıklarını böylece rahatça yapabileceklerdir. Sonrasında da başvuru inceleme süreçleri hızlandırılarak, daha etkin olabilecektir
. 2024 yılından itibaren uygulanacak olan IPARD III Programı ile de 7 yıl içerisinde 785 milyon avro tutarında hibe desteği kullandıracağız. Yeni Program döneminin en büyük yeniliği ise bugüne kadar 42 ilimizde uyguladığımız IPARD Programı'nın uygulama alanını ülke geneline yaygınlaştıracak olmamızdır. Bu sayede ülkemizin 81 ilindeki girişimcilerimiz, tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanında yapacakları yatırımlar için artık IPARD kaynaklarını kullanabilecekler ve ülkemizin her yerindeki yatırımcılarımız ile çiftçilerimiz hibe desteklerimizden faydalanabileceklerdir."
“2024 YILINDA 248 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ"
Avrupa Birliği ile yapılan müzakereler sonucunda, IPARD III Programının finansman kaynağının 555 milyon avrodan 785 milyon avroya çıkarıldığına dikkati çeken Yumaklı, “2024 yılında yayınlanması planlanan başvuru çağrı ilanları kapsamında desteklenecek projeler ile tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanındaki yatırımlara toplam 248 milyon avro hibe desteği sağlanması öngörülüyor." ifadelerini kullandı
. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, 2024 yılında çıkılacak çağrılarına ilişkin takvimi paylaştıklarını belirterek, 21 Mart 2024 Perşembe günü de 66 milyon avro bütçeli 'Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlara' ilişkin IPARD III 1. Başvuru Çağrı İlanını yayınlayacaklarını açıkladı. Yumaklı, şunları kaydetti:
“Faydalanıcılarımızın yapacakları katkı da dikkate alındığında; IPARD III Programı'nın sadece 2024 yılında çıkılacak çağrı dönemlerinde kırsal alanlarımızda toplam 450 milyon avro tutarında yatırım gerçekleştirilmesini ve ülkemiz ekonomisine 20 bin yeni istihdam alanı kazandırılmasını hedefliyoruz.
Böylece, önceki program dönemlerinde olduğu gibi yeni program döneminde de, IPARD Fonları tarım ve gıda sektörlerine yatırım yapmak isteyen girişimcilerimiz için önemli bir finansman kaynağı olmaya devam edecektir. Ayrıca kırsal alt yapı yatırımları ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesi gibi programa yeni dahil edilen sektörler ile yumurta işleme, yem bitkileri yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi ve tuzlu suda kültür balıkçılığı gibi yeni destek alanları da girişimcilerimize farklı konularda yatırım yapma imkanı sağlayacaktır. IPARD III programına yeni dahil ettiğimiz sektörlerle kırsalı kalkındırmaya devam ediyoruz."
ÇAĞRI VE BAŞVURU DÖNEMLERİ
Bakan Yumaklı'nın açıkladığı takvime göre 66 milyon avro bütçeli Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için 21 Mart'ta, 80 milyon avro bütçeli Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme için haziran ayında, 90 milyon avro bütçeli Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için temmuz ayında ve 12 milyon avro bütçeli Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (Açık Alanda Bitkisel Üretim Projelerine Yönelik Makine Ekipman Destekleri) için ağustos ayında çağrıya çıkılacak; başvuru dönemleri de sırasıyla mayıs, temmuz, ağustos ve eylül ayları olacak. ;

Haber Tarihi : 19 / 3 / 2024
Haber Kategorisi: : 3

Bu Etkinlik ile İlgili dosyalar


Bu Etkinlik ile İlgili fotoğraf ve Videolar

Bu Etkinlikle İlgili Fotoğraf Yüklenmemiş

Diğer Haberler

IPARD II İZLEME KOMİTESİNİN 15. HAZIRLIK VE RESMİ TOPLANTILARI 14 HAZİRAN 2023 TARİHİNDE, IPARD III İZLEME KOMİTESİNİN 1. HAZIRLIK VE RESMİ TOPLANTILARI 15 HAZİRAN 2023 TARİHİNDE ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
IPARD Yönetim Otoritesi Çorum ilindeki YEG’leri ziyaret etti.
ULUSAL KIRSAL AĞ (ÇEVRİMİÇİ) İRTİBAT TEMSİLCİLERİ EĞİTİMİ
IPARD’da Eğitimler Devam Ediyor AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığınca düzenlenen “Yönetim Otoritesi Personelinin İzleme, Değerlendirme, Raporlama ve Programlama Kapasitesinin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım” eğitimi 17 Ocak 2022 tarihinde başladı.